تحقیق بررسی مفردات سوره نبا و نازعات   شامل  106 صفحه به صورت فایل ورد و قابل ویرایش می باشد که یکی از تحقیق های جامع و کامل در مورد  بررسی مفردات سوره نبا و نازعات می باشد و دارای منابع معتبر می باشد

مقدمه

اهمیت کشف معنای واژگان قرآن از آن حیث مهم است که اولین گام برای فهم مراد خدای تعالی از تک تک آیات قرآن است. پرداختن به این مهم از گذشته دور مورد توجه مفسران و لغویان بوده است و در اکثر تفاسیر دیده می‌شود که بخشی را به واژه شناسی اختصاص داده‌اند، اما کمتر دیده شده که مفسران به واژگان قرآن از دیدگاه ائمه معصومین: پرداخته باشند. ائمه معصومین: برای تبیین معنای یک واژه قرآن از شیوه‌های گوناگون استفاده کردند تا معنای واژه را به مخاطب بشناسانند و در سایه آن، فهم کلام الهی میسر شود.

شناخت واژه‌های قرآنی تا آنجا دارای اهمیت است که اگر بررسی دقیقی در مورد آن نشود، حتی ممکن است فهمی ناصواب و غیرصحیح در احکام و معارف دینی از قرآن صورت بگیرد، که جمعی دچار چنین انحرافی شده و در مسائل کلامی، سیاسی، اجتماعی و… ، خود و جمعی را از مسیر هدایت دور نموده‌اند.

از این رو شناخت واژه‌ها و مفردات قرآنی برای همه دانش پژوهان به ویژه علاقه مندان به تفسیر قرآن، ضروری می‌نماید. همچنین با توجه به این که معصومین: علم به تأویل داشته و عالم‌ترین افراد در تفسیر قرآن و تبیین مراد الهی هستند بررسی روایات مفردات ایشان ضروری به نظر می‌رسد، خصوصاً در این پژوهش مقایسه صحّت معنای مفردات از کتاب‌های لغت نیز مورد نظر است.

شناخت مفردات در فهم بیشتر محتوای قرآن کریم یک اصل انکار ناپذیر است. در نتیجه قرآن پژوهان که خود را نیازمند شناخت مفردات قرآن دیدند در رابطه با مفردات سور قرآن کتب زیادی نگاشتند و همچنین درباره روایات تفسیری نیز به طور مستقل کتاب های زیادی به رشته‌ی تحریر درآورند. از مهمترین کتب لغوی می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

کتاب العین (خلیل بن احمد فراهیدی)

معجم مقاییس اللغه (ابن فارس)

مفردات الفاظ قرآن (حسین بن احمد راغب اصفهانی)

از مهمترین کتب تفاسیر روایی نیز میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

تفسیر قمی (علی بن ابراهیم قمی)

البرهان فی تفسیر القرآن (سید هاشم بحرانی)

تفسیر نور الثقلین ( عبد علی عروسی حویزی)

فصل اول سوره‌ی نبأ

۲-۱٫ معرفی اجمالی سوره‌ی نبأ[۱]

۲-۱-۱٫ محتوای سوره‌ی نبأ

اصولا اکثریت قریب به اتفاق سوره‏هاى جزء آخر قرآن در” مکه” نازل شده، و بیش از همه چیز روى مساله مبدء و معاد، و بشارت و انذار، که طبیعت سوره‏هاى مکى است تکیه مى‏کند، غالبا لحنى کوبنده و تکان‏دهنده و بیدار کننده دارد، آیه‏ها همگى جز در موارد معدودى کوتاه، و مملو از اشارات است، و به همین دلیل تاثیر بسیار عمیقى روى هر فرد آگاه مى‏گذارد، ناآگاهان را نیز بیدار مى‏کند، و به کالبدهاى بى‏روح جان مى‏دهد، به افراد بى‏تفاوت احساس و تعهد و مسئولیت مى‏بخشد، و براى خود عالمى دارد، عالمى پرغوغا و پر از شور و نوا! سوره” نبأ” نیز از این اصل کلى مستثنا نیست، با سؤالى بیدارگر شروع مى‏شود، و با جمله‏اى پر از عبرت پایان مى‏یابد.

محتواى این سوره را مى‏توان در چند بخش خلاصه کرد.

سؤالى که در آغاز سوره از حادثه بزرگ (نبا عظیم) یعنى روز قیامت مطرح شده است.

سپس به بیان نمونه‏هایى از مظاهر قدرت خداوند در آسمان و زمین و زندگى انسانها و مواهب آن- به عنوان دلیلى بر امکان معاد و رستاخیز- مى‏پردازد.

در بخش دیگرى قسمتى از نشانه‏هاى آغاز رستاخیز را بیان مى‏دارد.

در بخش دیگرى گوشه‏اى از عذاب‌هاى دردناک طغیان‌گران را.

به دنبال آن قسمتى از نعمت‌ها و مواهب شوق‏انگیز بهشتى را شرح مى‏دهد.

سرانجام با انذار شدیدى از عذاب قریب، و سپس ذکر سرنوشت غم‏انگیز کافران سوره پایان مى‏گیرد.

ضمنا نامگذارى این سوره به خاطر تعبیرى است که در آیه دوم آن آمده است، و گاه از آن به عنوان سوره “عم” به تناسب آیه نخستین آن تعبیر مى‏شود.

۲-۱-۲٫ فضیلت تلاوت سوره نبا

در حدیثى از پیغمبر گرامى اسلام آمده است:

کسى که سوره عم یتساءلون را بخواند خداوند از نوشیدنى خنک و گواراى بهشتى در قیامت سیرابش مى‏کند

و در حدیثى از امام صادق مى‏خوانیم:

کسى که همه روز سوره عم یتساءلون را ادامه دهد سال تمام نمى‏شود مگر اینکه خانه خدا را زیارت مى‏کند!

و نیز در حدیث دیگرى از رسول خدا نقل شده که فرمود:

کسى که آن را بخواند و حفظ کند حساب او در روز قیامت (چنان سریع انجام مى‏گیرد که) به مقدار خواندن یک نماز خواهد بود.

 ۲-۲٫ نبأ

(عَمَّ یَتَساءَلُونَ (۱) عَنِ النَّبَإِ الْعَظیمِ (۲))

“آنها از چه چیز از یکدیگر سؤال مى‏کنند؟! از خبر بزرگ و پراهمیّت”

 الف) روایات

در این آیات در مورد واژه‌ی نبـأ روایات زیادی آمده است که به دلیل تشابه مضمون، در ادامه به برخی از آنها اشاره می‌شود:

“قال: حدثنی أبی عن الحسین بن خالد عن أبی الحسن الرضا۷ فی قوله «عَمَّ یَتَساءَلُونَ … إلخ» قال قال أمیر المؤمنین۷ ما لله نبأ أعظم منی و ما لله آیه أکبر منی، و قد عرض فضلی على الأمم الماضیه على اختلاف ألسنتها فلم تقر بفضلی”[۲]

علی بن ابراهیم روایت کرده است: پدرم، از حسین بن خالد، از امام رضا۷ درباره‌ی این آیه نقل کرده است که امیر المومنین۷ می‌فرماید: برای خداوند خبری عظیم‌تر از من نیست و نه نشانه ایی بزرگتر از من وجود ندارد، و فضیلت‌های من بر امت‌های گذشته با وجود زبان‌های مختلف‌شان عرضه شده، ولی آنها اعتراف نکردند.


جهت دانلود متن کامل تحقیق بررسی مفردات سوره نبا و نازعات کلیک نمایید